Spänningarna i Europa

CNN råkade kalla ukrainska armén för "pro-amerikanska trupper" – får kritik

Publicerad 10 februari 2015 kl 21.17

Utrikes. Nyhetskanalen CNN, som anses stå den amerikanska regeringen mycket nära, har rört upp känslorna rejält efter att ha kallat den USA-vänliga regeringens trupper i Ukraina för "pro-US troops" under ett nyhetsinslag.

Dela artikeln

Det var när kanalen rapporterade om USA:s president Barack Obamas möte med Tysklands förbundskansler Angela Merkel angående krisen i Ukraina som CNN råkade sätta vinjetten "Obama överväger beväpna pro-amerikanska trupper" till inslaget.

Nyhetskanalens miss blev snabbt viral och mötte kritik i sociala medier, där många liberaler och neokonservativa debattörer var upprörda över formuleringen. Andra var upprörda över att nyhetskanalens grafiker inte på ett tydligt sätt hade inkluderat Krim i Ukraina på den karta som visades i inslaget. Men bland ryska twittrare hade man roligt åt nyhetskanalens blunder.


Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Forsmark 1 återstartas efter fel

Reaktorn varmkörs "Det kommer att ta två dygn innan vi når full effekt".0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

AFD:s förslag: Fler tyska barn med babybonus

Ska få betalt per – tyskt – barn.. "Vi kan inte betala ut pengar till varenda en som nyss klivit av bussen i Tyskland".0 

Medieprofilen "vann" med stor marginal. Tidigare vinnare inkluderar Barack Obama och Greta Thunberg.0 

Ryssland kan förbinda sig att inte attackera EU eller Nato

Är redo att avtala om fred i Europa.. "Ryssland har inte de aggressiva mål som tillskrivs vårt land".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0