Spänningarna i Europa
Aftonbladet publicerar ett militärt telegram till flygtrafiken.

Rysk robotövning utanför Karlskrona

Publicerad 29 mars 2018 kl 17.40

Inrikes. Ryssland uppger att de planerar en robotövning på internationellt vatten men inom svensk flyginformationsregion. Enligt Transportstyrelsen kan flygtrafiken påverkas eftersom civila plan måste ledas om.

Dela artikeln

Övningen äger rum några mil söder om Karlskrona på internationellt vatten men inom Sveriges flyginformationsregion.

Försvarsmakten har skickat ett så kallat notam – en upplysning till flygtrafiken som Aftonbladet har tagit del av, där man varnar för ”ryska rakettestskjutningar” som kommer att ske i ett område utanför Karlskrona den 4 till 6 april.

Ryssland har meddelat svenska myndigheter var man kommer att hålla övningen, enligt Luftfartsverket. Det avlysta området har fått namnet "RUSSIA 1" i svenska dokument.

Enligt uppgifter till Dagens Nyheter kan det handla om att Ryssland vill använda området nära Karlskrona som målområde för robotar som avfyras från Kaliningrad. Sedan regeringen Reinfeldt tog initiativ till det så kallade värdlandsavtalet med Nato har kärnvapen­bärande robotar av typen Iskander placerats i den ryska enklaven. De har en räckvidd som täcker in marinbasen Karlskrona och flera andra svenska mål.

– Det är inte osannolikt att det dimper ner en Iskander-robot i ”Russia 1”, en robot som skjuts från Kalingrad, säger DN:s uppgiftslämnare.

På FOI tror bedömare som Aftonbladet har talat med att ryssarna kanske bara vill öva på själva avlysningen. Att avgränsa ett område inom svenskt luftrum för robotskjutning för att "se hur omvärlden reagerar på det".


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter omfattande sökinsatsen – polisen bekräftar. "Vi är hundra procent säkra på att det är den försvunna kvinnan."0 

För första gången: Åkesson mest populära partiledaren

Spöar Maggan i förtroendemätning från Demoskop.. "För två och ett halvt år sedan var gapet mellan dem 28 procentenheter."0 

Vänsterextremist häktad för hot mot ministrar

Docka med avhugget huvud utanför Benjamin Dousas bostad.. Andreas Klominek, 42, har en lång bakgrund inom våldsvänstern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0