Nya borgerliga

Dansk folkeparti rasar i opinionen

Publicerad 22 november 2016 kl 12.42

Utrikes. Islamkritiska Dansk folkeparti fortsätter att tappa väljare och rasar nu i den danska opinionen, rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Sedan september har Dansk folkeparti tappat var tredje väljare och ligger nu runt 14 procent i mätningarna.

– Dansk Folkeparti har aldrig sett en så här stor tillbakagång. De har alltid bara gått framåt. Så det här är något helt nytt för partiet, säger Erik Holstein, politisk kommentator på danska nyhetssajten Altinget.

Samtidigt växer bidragskritiska Nya borgerliga och närmar sig nu ett inträde i Folketinget med 3,8 procent i flera mätningar. Det partiet vill krympa den gigantiska danska offentliga sektorn med 0,5 procent om året fram till 2025.

Övriga partier har gemensamt fördömt förslaget som ett direkt angrepp mot den danska socialstaten.

– Om det blir verklighet, och det hoppas jag verkligen inte att det blir, så skulle man inte längre kunna känna igen vårt samhälle, säger René Christensen, Dansk folkepartis ekonomisk-politiska talesperson, om Nya borgerligas förslag till danska TV2.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313230824


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313230825


Varnish cache server

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0