Mordet på Tommie Lindh
Abubaker Mohamad Awad gjorde grimaser framför kameran när han greps för mordet.

Dömde Tommie Lindh-mördaren överklagar – vill frias

Publicerad 2 november 2020 kl 14.45

Inrikes. Abubaker Mohamad Awad överklagar nu tingsrättens dom mot honom för mordet på Tommie Lindh. Afrikanens advokat vill att han ska frias, bland annat från mordet och en av våldtäkterna.

Dela artikeln

Ångermanlands tingsrätt dömde den 19 oktober Abubaker Mohamad Awad, 23, till livstids fängelse för det brutala knivmordet på 19-årige Tommie Lindh i Härnösand i våras.

Han dömdes också för två fall av våldtäkt mot Tommie Lindhs väninna och för att ha misshandlat en annan manlig kamrat till henne.

Av polisens förundersökning framgick att mordet föregicks av att Abubaker hade blivit kränkt av att den svenske 19-åringen hade en SD-keps på en hylla, och kommit med anklagelser om "rasism".

Nu har afrikanens advokat, Elina Eliasson, överklagat domen till hovrätten. Eliasson vill att Abubaker Mohamad Awad frikänns från ansvar för mord, försök till grov misshandel, grovt olaga hot samt ett fall av våldtäkt.

Enligt advokaten är den våldtagna kvinnans uppgifter inte tillförlitliga, bland annat eftersom det inte framgick av larmsamtalen att hon hade blivit våldtagen.

Vidare hävdar advokaten att Abubaker Mohamad Awad agerade i nödvärn när han dödade Tommie Lindh. Enligt överklagandet blev Abubaker "knivhotad" av Tommie Lindh genom att 19-åringen hotade att döda honom om han inte var kvar i lägenheten och på madrassen där.

"Under alla omständigheter har omständigheterna varit sådana att Awad svårligen kunnat besinna sig. I vart fall innebär aktuella omständigheter att gärningen ska rubriceras som dråp", skriver advokaten i överklagandet.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land.. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Tobias Hübinette krävs på 170.000 kronor

Hängde ut ung terrormisstänkt och hans far – som är känd finansprofil.. "Utpressningen förklaras av min bakgrund som antirasist och antifascist."0 

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge.". Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0