Fallet Julian Assange

Ecuador drar tillbaka Assanges medborgarskap

Publicerad 28 juli 2021 kl 18.59

Inrikes. Ecuador tilldelade år 2018 Wikileaks-grundaren Julian Assange medborgarskap. Men nu har medborgarskapet dragits tillbaka.

Dela artikeln

Det var medborgarskapet i Ecuador som skulle göra det möjligt för Assange att lämna det sydamerikanska landets ambassad i London.

Men när han lämnade ambassaden greps han och sitter ännu häktad misstänkt för brott mot brittiska borgensregler.

Julian Assanges ecuadorianske advokat Carlos Poveda anser att beslutet om att dra in medborgarskapet har fattats på ett felaktigt sätt. Han uppger att processen inte följt regelverket och att Assange inte fått komma till tals, skriver SVT Nyheter.

Pål Wrange, professor i folkrätt vid Stockholms universitet, anser inte att beslutet kommer att få någon större betydelse för Assanges framtid.

– Det här innebär ytterligare en motgång för Assange, men det får inte några stora konsekvenser. Han befinner sig i Storbritannien och kan komma att utlämnas till USA, det är en sak mellan USA och Storbritannien, säger Pål Wrange till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 729071189


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0 

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0