Mordet på Adriana

Efterlyst för Adriana-mordet gripen i Spanien

Publicerad 8 juli 2021 kl 15.57

Utrikes. Den tolvåriga flickan Adriana sköts ihjäl vid McDonalds i Hallunda förra året. Nu har en 22-årig man gripits av spansk polis och ska överlämnas till Sverige, rapporterar SvD.

Dela artikeln

Adriana sköts till döds den 2 augusti förra året när någon öppnade eld med ett automatvapen inifrån en bil. Två gängkriminella, som troligen var mål för attacken, klarade sig utan skador.

En 22-årig man har nu gripits för inblandning av spansk polis.

– Jag kan bekräfta att han greps i Spanien igår och nu sitter frihetsberövad där. Han kommer att överlämnas till Sverige enligt en europeisk arresteringsorder, säger vice chefsåklagare Anna Svedin till SvD.

Den 22-årige mannen ska enligt Svedins häktningsframställan ha förmedlat kontakter i samband med att gärnings­männen anländer till en lägenhet på natten den 2 augusti 2020 cirka 30 minuter innan skotten avlossas. Efter mordet ska han dessutom ha undanröjt bevis.

En annan man sitter tidigare häktad i Sverige, som misstänks för skyddande av brottsling i samband med händelsen. Ytterligare två män i 20-årsåldern misstänks för medhjälp.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

"Vi har just vunnit": Trump jublar över Bill Gates klimatvändning

Utropar seger i "kriget mot klimatbluffen". Bakgrunden är att Gates medgett att mänskligheten inte är på väg att utplånas.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0