Elsparkarna

Elsparkinvasion i Växjö och Gävle utan tillstånd

Publicerad 20 september 2021 kl 13.36

Inrikes. Gävle och Växjö har fått hundratals elsparkcyklar utplacerade av det norska företaget Ryde – mot kommunernas vilja. Men företaget tycker inte att de behöver något tillstånd, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

"Elektriska sparkcyklar definieras som cyklar och är därmed inte en tillståndspliktig verksamhet. Utplacering av elektriska sparkcyklar är att räkna som cykelparkering. Betalning och att ingå kontrakt genomförs via en app", skriver en av Rydes grundare, Johan Olofsson, i ett mejl till Aftonbladet när han ska förklara sin syn på det hela.

Bolaget ska ha skickat två mejl till Gävle kommun för att informera om planerna men inte fått svar. Även i Växjö har företaget mejlat kommunen och "meddelat" om sin tilltänkta lansering.

I Växjö ska kommunen nu kontakta Ryde och kontrollera om etableringen skett på kommunal eller privat mark.

– Om dessa finns på privat mark kan vi inget göra. Men om de utger en trafikfara kan vi beslagta dem. Vi ligger inte på latsidan och vill verkligen markera att detta inte är något som kommunen sagt ja till, säger Sofia Stynsberg (M), Tekniska nämnden Växjö, till Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 220977580


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 220977581


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Våldskaos och plundring runt om i Frankrike ikväll

Upploppen eskalerar i Paris och andra städer. Macron: "Det finns ingen plats för våld i Frankrike" – hade fel.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus