”Ett dråpslag": 50 tjänster ryker från Aftonbladet

Publicerad 6 maj 2020 kl 15.05

Media. 50 tjänster ska bort från Aftonbladet när vänstertidningen nu tvingas spara 100 miljoner kronor, rapporterar Journalisten.

Dela artikeln

Ägarbolaget Schibsted meddelade på onsdagen att man ska spara 500 miljoner kronor på sin tidningsverksamhet på grund av vikande annonsintäkter under coronakrisen.

För Aftonbladets del innebär det ett sparkrav på 100 miljoner kronor fram till 2021. För att nå det målet kommer 50 tjänster att försvinna.

Enligt Journalisten är det sannolikt att tidningens journalister kommer att drabbas hårdast av neddragningen.

– Det är ett dråpslag för Aftonbladet. Folk har slitit som djur och besökssiffrorna har slagit rekord, och så kommer det här. Luften går ur en. Det är demoraliserande, säger klubbordförande Johan Stambro till Journalisten.

Cirka 300 journalister är idag anställda på Aftonbladet.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Fotograf hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0