Europaparlamentet i Bryssel.
Xaf/CC-BY

EU-länder vill hindra bidragsturister

Publicerad 26 april 2013 kl 15.21

EU.Nu vill England, Österrike, Nederländerna och Tyskland få bättre möjligheter att skydda sina välfärdssystem mot den ökande sociala turismen inom EU från länder som Bulgarien och Rumänien såväl som anhöriginvandring utifrån Europa. Mot initiativet ställer sig - Sverige.

Gilla artikeln på Facebook

I ett gemensamt brev på ministernivå till EU:s ordförandeland Irland varnar nu England, Österrike, Nederländerna och Tyskland för den "betydande belastning" på välfärdssystemen som den ökande bidragsturismen inom EU och anhöriginvandringen från andra länder. Skola, vård och transfereringssystem drabbas av invandrare som "inte fullgör sina skyldigheter innan de tar del av rättigheterna", skriver ländernas representanter, rapporterar dailymail.co.uk.

Uttalandet beskrivs som banbrytande eftersom tungviktaren Tyskland för första gången nu ansluter till den brittiska viljan att begränsa missbruket av ländernas välfärdssystem. Förutom de omedelbara utbetalningarna av socialbidrag räknas kostnaderna för skola, vård och boende upp som oacceptabla bördor för ländernas skattebetalare.

Mot brevet reagerar nu Sveriges regering kraftfullt. EU-minister Birgitta Ohlsson (FP) menar att det absolut inte behöver ställas ökade krav på motprestationer för att få full tillgång till svensk välfärd.

- Jag ser inte alls någon anledning att ändra på de regler som finns idag, att tafsa på den fria rörligheten är helt fel väg att gå, säger hon till sverigesradio.se och lovar att Sverige ska motarbeta alla begränsningar i rätten att tillgodogöra sig bidrag för såväl EU-medborgare som anhöriginvandrare.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA:s ambassad pressar svenska woke-företag

Tvingar dem att omedelbart avbryta mångfaldsprogram. Jämställdhetsministern hotar med rättsliga följder för företag som lyder.0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från EU

EU: "Europas befolkning vill att EU ska skydda dem"

Européer uppges drömma om att EU ska "spela en större roll".. Men EU-byråkraterna har själva beställt och genomfört mätningen, som avfärdas som en ren "påverkansoperation".0 Plus

SD-ledamöter som ville "flytta palestinierna från Gaza" läxas upp av partiet

"Varken i linje med folkrätten eller en klok politisk lösning".. SD:s utrikesboss Aron Emilsson tar EU-parlamentarikerna Dick Erixon och Charlie Weimers i örat.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0