Skandalerna i Swedbank

Förundersökning inleds mot Swedbank

Publicerad 27 februari 2019 kl 11.35

Inrikes. Ekobrottsmyndigheten har i dag beslutat att inleda en förundersökning mot Swedbank gällande misstanke om obehörigt röjande av insiderinformation.

Dela artikeln

Det är chefsåklagare Thomas Langrot på Finansmarknadskammaren vid Ekobrottsmyndigheten som idag beslutet om en förundersökning mot Swedbank.

De aktuella misstankarna grundar sig i huvudsak på de uppgifter som framkommit i Dagens Nyheter om att Swedbanks storägare skulle ha fått förhandsinformation om den misstänkta penningtvättsskandalen som uppmärksammades av SVT:s Uppdrag granskning i förra veckan, skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

– Jag har på eget initiativ inlett en förundersökning då det finns skäl att anta att obehörigt röjande av insiderinformation skett till de 15 största ägarna i Swedbank innan inslaget i SVT. Den fortsatt utredningen får visa vilken information som lämnats, säger Thomas Langrot, som i nuläget inte kommer att ge några ytterligare kommentarer.


Nyheter från förstasidan

USA kan behöva betala 7.400 miljarder för Grönland

Svindyra priset som Vita huset kan behöva acceptera. Enligt mätningar säger 85 procent av grönlänningarna nej till att bli en del av USA.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0