Bombterrorn

Bomb mot bostadshus i Göteborg inatt: "Allt skakade"

Publicerad 20 augusti 2020 kl 10.23

Inrikes. En kraftig bomb exploderade på en innergård i Majorna i Göteborg under natten. Fastigheten fick större skador och vittnen beskriver händelsen som mycket obehaglig.

Dela artikeln

Det var strax innan midnatt som flera personer larmade polisen om en kraftig smäll från området vid Godhemsgatan i Majorna i Göteborg.

På platsen kunde polisen konstatera att en sprängladdning detonerat på en innergård på gatan.

Ingen person skadades men däremot fastigheten.

"Det finns i nuläget inget känt motiv varför sprängladdningen placerades på platsen", skriver polisen på sin hemsida.

Enligt GP har fastigheten fått flera större skador. Polisen utesluter inte att bomben placerats på fel adress.

– Jag hörde en smäll och såg hur det ljusnade till utanför. Det var jätteobehagligt och så såg jag en blå bil som körde iväg jättesnabbt, säger ett vittne till GP.

Bomben var så kraftig att smällen hördes på andra sidan älven, skriver tidningen.

En person i GT beskriver bomben som så kraftig att "allting skakade".

De boende runt brottsplatsen evakuerades och ett stort område spärrades av. Avspärrningarna är nu hävda.

Händelsen rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse.


Nyheter från förstasidan

Nu börjar Trump prata om "regimskifte" i Iran

Efter "begränsade" attacken. "Det är inte politiskt korrekt att använda termen 'regimskifte', men..."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0