Bombterrorn

Bomb mot bostadshus i Göteborg inatt: "Allt skakade"

Publicerad 20 augusti 2020 kl 10.23

Inrikes. En kraftig bomb exploderade på en innergård i Majorna i Göteborg under natten. Fastigheten fick större skador och vittnen beskriver händelsen som mycket obehaglig.

Dela artikeln

Det var strax innan midnatt som flera personer larmade polisen om en kraftig smäll från området vid Godhemsgatan i Majorna i Göteborg.

På platsen kunde polisen konstatera att en sprängladdning detonerat på en innergård på gatan.

Ingen person skadades men däremot fastigheten.

"Det finns i nuläget inget känt motiv varför sprängladdningen placerades på platsen", skriver polisen på sin hemsida.

Enligt GP har fastigheten fått flera större skador. Polisen utesluter inte att bomben placerats på fel adress.

– Jag hörde en smäll och såg hur det ljusnade till utanför. Det var jätteobehagligt och så såg jag en blå bil som körde iväg jättesnabbt, säger ett vittne till GP.

Bomben var så kraftig att smällen hördes på andra sidan älven, skriver tidningen.

En person i GT beskriver bomben som så kraftig att "allting skakade".

De boende runt brottsplatsen evakuerades och ett stort område spärrades av. Avspärrningarna är nu hävda.

Händelsen rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Vittne filmade brutala attacken i Skåne. Rättens förklaring till att angriparen ska slippa straff.0 Plus

Nyheter från förstasidan

TV4:s rasistbluff sprids av jihadister

"Avslöjandet" om Örebro avfärdas som "högst otillförlitligt". Men nu utnyttjas TV4:s desinformation i en islamistisk kampanj mot Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Polisen: "Offren verkar slumpmässigt utvalda"

Nya beskedet om Örebro.. "I nuläget pekar mycket på att det är slumpmässigt utvalda offer."0 

Universitet tillåter bara "konstruktiv" kritik

Sveriges lantbruksuniversitet anmäls till JK.. Medarbetarnas kritik måste vara både "konstruktiv" och "vänlig".0 

Svensk bataljon i Lettland nu under utländskt befäl

Nato har tagit över.. Efter elva månader som medlemmar är Sverige redan i frontlinjen.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0