Covid-19 i Sverige

Flyg från Iran landar ikväll – stoppas inte

Publicerad 25 februari 2020 kl 16.17

Inrikes. Ikväll landar flyget IR727 från Teheran på Landvetter i Göteborg. Planet kommer inte stoppas, trots det omfattande coronautbrottet i Iran, uppger SVT.

Dela artikeln

Iran är ett av de värst drabbade länderna av det dödliga coronaviruset, och i kväll väntas ett plan från Teheran landa på Landvetter.

Planet skulle egentligen ha kommit vid 14-tiden men har blivit försenat till klockan 20.

Sverige tänker inte stoppa planet från att landa som vanligt.

– Sådana åtgärder har inte visat sig effektiva, säger statsepidemiolog Anders Tegnell på Folkhälsomyndigheten, till SVT.

Enligt Tegnell kommer folk ändå resa in i landet via andra vägar som är svårare att kontrollera. Dessutom kan ett flygstopp skada länderna som inte får landa. En mer "lagom" åtgärd, säger Tegnell, är att informera passagerna om sjukdomen via stora affischer på olika språk, däribland persiska. Ingen ska kunna undgå informationen.

Någon hälsokontroll på flygplatsen kommer inte genomföras. Det är inte heller effektivt, anses det.

Samtidigt har Folkhälsomyndigheten idag uppdaterat sin riskbedömning och säger nu att risken är "hög" för att viruset kommer komma in i Sverige från utlandet.


Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0