UNHCR-chefen Filippo Grandi.

FN-chef kräver fortsatt invandring till Europa: "En källa till framgång"

Publicerad 24 september 2018 kl 19.37

Utrikes. Massinvandringen till Europa är inte en börda utan en förutsättning för europeisk framgång. Det hävdar nu FN:s flyktingchef Filippo Grandi, enligt Breitbart. Att utmåla invandringen som ett problem är "mycket farligt", menar han.

Dela artikeln

Filippo Grandi, flyktingkommissarie och chef för UNHCR, vet hur man skapar ett framgångsrikt Europa, hävdar han åtminstone. Man fortsätter invandringen.

Filippo Grandi fördömer den tyske inrikesministern Horst Seehofers nyligen gjorda uttalande om att invandringen är "alla problems moder".

– Invandring har varit en källa till framsteg och välstånd ända sedan människor först började migrera, säger han till tyska Handelsblatt.

Grandi förnekar även att det finns en "migrantkris" i Europa och hävdar att antalet invandrare har fallit kraftigt.

Han uttrycker rentav "oro" över den minskade invandringen och att icke-statliga organisationer, NGO:s, i allt mindre uträckning tillåts samverka med människosmugglare på Medelhavet för att föra invandrare från Afrika till Europa.

– Den ständiga problematiseringen av invandringen skapar en atmosfär av rädsla och ibland till och med fientlighet, vilket är mycket farligt och resulterar i en ond cirkel där det uppvärmda humöret stärker migrationsmotståndare, vilket i sin tur gör att lösningar är svåra.

FN-chefen hävdar vidare att "Europa behöver invandring" och att EU därför måste skapa lagliga vägar för ekonomiska migranter att ta sig till Europa utanför asylsystemet. Att stödja länder som Italien och Österrike i deras mål att hålla hela asylprocessen utanför europeisk mark, är något han absolut inte tänker göra.


Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0