Nils Melzer.

FN:s tortyrexpert vill utreda polisvåldet mot coronademonstranter

Publicerad 4 januari 2022 kl 06.53

Utrikes. Nils Melzer, FN:s särskilda rapportör om tortyr, vill nu ha in vittnesmål om våld från polisens sida mot personer som demonstrarar mot coronarestriktioner och vaccinering.

Dela artikeln

Videoklipp från den nederländska polisens brutala tillslag mot en coronaprotest i Amsterdam på söndagen har spridits runtom i världen.

En av dem som nu reagerar på händelsen är Nils Melzer, en schweizisk professor i internationell rätt som är FN:s särskilda rapportör om tortyr.

Melzer kommer under 2022 att göra besök i Nederländerna, Polen och Frankrike med fokus på polisvåld. Inför detta vill han nu ha in uppgifter om polisvåldet som sker i samband med coronademonstrationer, skriver han på Twitter.

"Jag ber offer, vittnen och organisationer att lämna in verifierbara bevis om denna och andra incidenter", skriver han och bifogar en video från söndagens våldskaos i Amsterdam.

Nils Melzer har tidigare uppmärksammats för att ha anklagat Sverige och andra länder inblandade i Assange-ärendet för att ha utsatt Wikileaks-grundaren Julian Assange för utdragen "psykisk tortyr".


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

USA:s tidigare utrikesminister har avlidit. Känd för Irakkriget och neokonservatismen.0 

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0