Eurovision 2016

Frans Jeppsson vann Melodifestivalen med "If I were sorry"

Publicerad 13 mars 2016 kl 10.28
Av Mattias Albinsson

Radio & TV. Frans Jeppsson Wall vann igår Melodifestivalen 2016 med låten "If I were sorry".

Dela artikeln

Därmed blir det den 17-årige Ystadsbon som representerar Sverige i årets upplaga av Eurovision Song Contest i maj. Den europeiska musiktävlingen hålls i år på Globen i Stockholm eftersom förra årets vinnare är Måns Zelmerlöw, även han från Skåne.

Jeppsson Wall blev känd redan som sjuåring när han sjöng låten "Who's Da Man" – en hyllningslåt till fotbollsspelaren Zlatan Ibrahimovic. Han uppträdde bland annat med låten inför en stor publik på Allsång på Skansen sommaren för tio år sedan.

17 år gammal är Jeppsson Wall den näst yngsta vinnaren av Melodifestivalen efter Carola Häggkvist som 16 år gammal vann tävlingen med låten "Främling" 1983. Han uppges vara tvåspråkig då hans pappa är uppväxt i England, Frans farfar är engelsman medan hans farmor är nigerian.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Radio & TV

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare

Rapparens comeback i rampljuset.. Spelar gangster när Jens Lapidus roman filmatiseras.0 

Amerikansk rashygien på frammarsch – SVT intervjuade hipsterparet Collins

"DNA-förbättrar" nästa generation.. Kontroversiella lösningen för att fixa till IQ, skönhet och fysiska egenskaper hos sina barn.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0