Skandalerna i Swedbank

Göran Persson säger ja till Swedbank

Publicerad 29 april 2019 kl 10.02

Inrikes. Tidigare statsminister Göran Person ser ut att bli ny styrelseordförande i Swedbank. Enligt SR Ekot har han sagt ja till uppdraget.

Dela artikeln

Det var på söndagen som Swedbanks valberedning meddelade att man kommer föreslå förre S-statsministern Göran Persson till ny styrelseordförande i banken.

– Göran har en imponerande meritlista, ett brett internationellt kontaktnät och erfarenhet av finansiell verksamhet, sade valberedningens ordförande Lennart Haglund i ett pressmeddelande.

Nu ska Persson också ha tackat ja till uppdraget. Det bekräftade Swedbank för Ekot under söndagskvällen.

Göran Persson har haft en rad positioner i svenskt samhällsliv. Han var finansminister 1994 – 1996, därefter statsminister fram till 2006. Han har varit ordförande i Sveaskog och är ordförande i LKAB. Göran Persson har varit styrelseledamot i en mindre fristående sparbank och sitter i Ålandsbankens styrelse.


Folkslagen som EU-invånarna skyr mest. Stor kartläggning i prestigefulla Nature.0 Plus

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Knarkmisstänkta SD-kvinnan var narkotikaspanare hos polisen

"Det var faktiskt det roligaste jag gjort.". Nya bisarra detaljerna om politikern och ex-polisen Katja Nyberg (SD).0 

IF Metall-topp åtalas för strypmord

Kvinnans lik dumpades i sjö.. Fackordföranden Juha Marttila, 56, nekar till brott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0