Skandalerna i Swedbank

Göran Persson säger ja till Swedbank

Publicerad 29 april 2019 kl 10.02

Inrikes. Tidigare statsminister Göran Person ser ut att bli ny styrelseordförande i Swedbank. Enligt SR Ekot har han sagt ja till uppdraget.

Dela artikeln

Det var på söndagen som Swedbanks valberedning meddelade att man kommer föreslå förre S-statsministern Göran Persson till ny styrelseordförande i banken.

– Göran har en imponerande meritlista, ett brett internationellt kontaktnät och erfarenhet av finansiell verksamhet, sade valberedningens ordförande Lennart Haglund i ett pressmeddelande.

Nu ska Persson också ha tackat ja till uppdraget. Det bekräftade Swedbank för Ekot under söndagskvällen.

Göran Persson har haft en rad positioner i svenskt samhällsliv. Han var finansminister 1994 – 1996, därefter statsminister fram till 2006. Han har varit ordförande i Sveaskog och är ordförande i LKAB. Göran Persson har varit styrelseledamot i en mindre fristående sparbank och sitter i Ålandsbankens styrelse.


Dolda samarbetet med våldsvänstern. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Uppgift: Klanlojalitet präglar jobbet på Migrationsverket

"Man pratar sitt eget språk med sin egen grupp". Omöjligt för chefer och kollegor att förstå hur myndigheten bedrivs.0 

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

”Men det finns ingen misstänkt". Anmälan om vållande till annans död har upprättats.0 

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0