Hackade NSA – säljer cybervapen på auktion

Publicerad 16 augusti 2016 kl 18.16

Teknik. En hackergrupp säger sig ha lyckats tränga in i den amerikanska underrättelsetjänsten NSA:s datasystem och kommit över cybervapen – som nu säljs till högstbjudande, rapporterar IDG.

Dela artikeln

"Shadow Brokers", som ligan kallar sig, skriver i ett nu borttaget inlägg på Tumblr att de auktionerar ut filer som är "bättre än Stuxnet" – den datamask som USA och Israel använde för att sabotera urananrikningscentrifuger i Iran.

Det ska vara Equation Group, en hackergrupp som enligt uppgift arbetar för NSA, som utsatts för dataintrånget. Equation Group tros även ha legat bakom just Stuxnet, enligt IDG.

Om Shadow Brokers får in en miljon bitcoin, vilket motsvarar 4,8 miljarder kronor, lovar de att släppa cybervapnen fria på nätet.

Gruppen har publicerat bevis på dataintrånget på Github och enligt bedömare rör det sig verkligen om filer från NSA. Att de verkligen har kommit åt verktygen i en hackerattack är dock inte bevisat, skriver IDG.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 109085333


Varnish cache server

Mer från Teknik

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0