Ungerns barnskyddslag
Cyrus Engerer.

Hämndporrdömd socialdemokrat leder EU:s process mot Ungerns antipedofillag

Publicerad 6 juli 2021 kl 18.29

Utrikes. Den maltesiske socialdemokraten Cyrus Engerer leder arbetet i EU-parlamentet med att fördöma Ungerns nya antipedofillag, som förbjuder homo- och transsexuell propaganda riktad mot barn. Engerer är dock själv dömd för att ha spridit homosexuell hämndporr – något som får den ungerska regeringen att reagera.

Dela artikeln

Cyrus Engerer har tagit en ledande roll i EU-parlamentets arbete med att rikta en resolution mot den ungerska barnskyddslagen.

Resolutionen kommer av allt att döma uppmana EU att inleda en juridisk process mot Ungern, skriver Times of Malta.

År 2014 väckte Cyrus Engerer uppståndelse på Malta när han, som kandidat till EU-parlamentet, dömdes till två års villkorligt fängelsestraff för att ha spridit homosexuell hämndpornografi. Engerer meddelades också kontaktförbud mot sin före detta homosexuella partner och dennes familj.

Att det är just en sådan person som leder striden mot antipedofillagen får Zoltan Kovacs, talesperson för Ungerns premiärminister Viktor Orban, att reagera.

"Få se nu. Den socialistiska EU-parlamentsledamoten Cyrus Engerer, dömd i en maltesisk domstol för 'hämndporr', är nu den som är ansvarig i EU-parlamentet för att ifrågasätta Ungerns barnskyddslag. Kommer det här fallet att vara liknande? En hämndaktion, menar jag?" skriver Zoltan Kovacs på Twitter.

Antipedofillagen i Ungern går ut på att förbjuda material riktat mot ungdomar som uppmuntrar till homosexualitet, könsbyten och liknande. När den presenterades tidigare i somras väckte den stor vrede bland liberaler i väst. Bland annat ville politikerna i München "markera" mot det ungerska landslaget under Tyskland–Ungern genom att lysa upp hemmaarenan med regnbågsfärger – något som dock stoppades av Uefa.

Även i Sverige har lagförslaget lett till protester – bland annat från M-ledaren Ulf Kristersson som valde att hissa en gayflagga hemma i trädgården.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 993107073


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 993107074


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blodbad på Wall Street efter valet

Demokraternas seger slår hårt mot Silicon Valley.. Mer än 2.000 miljarder dollar gick upp i rök på Nasdaq.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Tidigare blev man kallad rasist om man påstod det. Svenskättlingarna besegrade Rom och byggde riken runtom i Europa.0 Plus

Mer från Utrikes

"Grundlöst" – Krakows borgmästare dementerar högerextremt motiv

"En isolerad händelse".. Borgmästaren avvisade kopplingen till politiska ideologier.0 

Ytterligare tre döda funna i Krakow-skyttens hem

Tros röra sig om familjemedlemmar.. Sex personer dog under Breivik-liknande masskjutningen i centrum.0 

"Kan få mer stöd": Zelenskyj gläds över vänsterseger i USA

Piken mot Trump.. Ukrainske ledaren hoppas att nya kongressen blir lika givmild som EU-politikerna.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0