AFA-attackerna

Här smygbor AFA-ledaren – mitt i idyllen

Publicerad 11 oktober 2021 kl 11.01

Inrikes. AFA-ledaren Tor Alsén pekas ut som hjärnan bakom vänsterns terror i Göteborg. Nu har han skenskrivit sig hos den brottsdömde vänsterextremisten Axel Rosengren i Göteborg, men i verkligheten bor han på en adress nära idylliska Ramberget, skriver sajten Avmaskerat.

Dela artikeln

Sajten har hittat den verkliga adressen i en order till polisen i Storgöteborg om att utföra husrannsakan på två adresser i Göteborg.

Nationella insatsstyrkan gjorde tillslag mot adressen på Stataregatan 2 D lgh 1301 den 12 mars 2020 och hittade då Tor Alsén som låg och sov i ett av rummen.

"Vi gick in i utpekat sovrum och säkrade Tor. Tor förflyttades sedan till soffan i vardagsrummet där en operatör från ISV bevakade honom. Efter en stund anlände en IGV patrull. Tor sattes i polisbilen och transporterades iväg", står det i rapporten.

Tor Alsén fick uppmärksamhet när Exakt24 avslöjade att han i olika poddar har uppmanat till "terror" mot enskilda meningsmotståndare och uttalat sig om att han drömmer om att döda sina chefer på Sahlgrenska sjukhuset, där han är anställd som sjuksköterska.


Nyheter från förstasidan

NGO:er kraftsamlar för omedelbart AFD-förbud

Över 50 organisationer organiserar massdemonstrationer. Skattefinansierade "civilsamhället" ska ge politikerna mod att gå vidare med att förbjuda oppositionen.0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jan Björklund blir riksmarskalk

Tidigare L-ledaren utses till hovets högste tjänsteman.. "Jag är mycket hedrad över förtroendet från Kungen."0 

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0