Krisen i Eurozonen
IMF-chefen Christine Lagarde.

Hemlig IMF-rapport: Grekland behöver mer än 800 miljarder i stöd

Publicerad 14 juli 2015 kl 18.05

Valuta. De drygt 800 miljarder kronor, eller 86 miljarder euro, som Grekland ska förhandla om EU med i krisstöd räcker inte på långa vägar slår en hemlig IMF-rapport fast.

Dela artikeln

Rapporten, som nyhetsbyrån Reuters tagit del av, avslöjar att den grekiska ekonomin försämrats kraftigt bara under de senaste veckorna. Rapporten skickades till eurozonens regeringar i måndags och innehållet i den var inte avsett att nå allmänheten.

"Den dramatiska försämringen av [den grekiska] skuldhållbarheten pekar på ett behov av skuldlättnader i en omfattning som skulle behöva långt utöver vad som har diskuterats hittills och det som har föreslagits av ESM", står det bland annat att läsa i rapporten.

Den europeiska stabilitetsmakanismen, ESM, inrättades 2012 och har ofattbara 500 skattemiljarder euro till sitt förfogande för att med de pengarna försöka stabilisera eurosamarbetet.

ESM kan tvinga tyska skattebetalare att rädda Grekland

Rapporten slår även fast att eurozonen förmodligen kommer tvingas låta Grekland slippa göra amorteringar och betala räntor på sina lån under en tidsperiod av 30 år och dessutom dramatiskt förlänga löptiden på dem.

Man konstaterar även att grekerna inte kommer att kunna skapa de överskott i statsbudgeten som krävs för att betala av sina skulder. Tidigare erfarenheter visar att så snart Grekland lyckats få överskott i finansierna har regeringen gett efter för folkliga krav om att använda överskotten till nya bidragsreformer till grekerna istället för att betala tillbaka på lånen.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dömde Leijnegard för ofredande – är kompis med kvinnans make

Upptäckten på kvinnliga domarens Facebook-sida. Personerna "satt väl synligt placerade på den främsta åhörarraden" under rättegången.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Valuta

Rasade stort när sanktionerna infördes. Men nu är ryska valutan redan tillbaka på samma nivå som före invasionen.0 

Staffanstorp vill investera i bitcoin

Utreder möjligheten till kryptoinvesteringar.. "En strategi att inte lägga alla ägg i samma korg."0 

USA-inflationen 6,2 procent – guld och bitcoin rusar

Högsta inflationssiffrorna på 30 år.. Allt färre tror på Vita husets försäkran att situationen är "tillfällig".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur