Ihjälskjutna kvinnan jobbade som läkare

Publicerad 26 augusti 2019 kl 20.50

Inrikes. Den 30-åriga kvinnan som mördades med skott i huvudet i Malmö på måndagsmorgonen ska ha jobbat som läkare, uppger Kvällsposten.

Dela artikeln

Efter morgonens brutala mordet på en 30-årig kvinna i Malmö, som höll sin bebis i famnen när hon sköts i huvudet, har det förekommit uppgifter om att offret var läkare.

Enligt Kvällsposten är uppgifterna korrekta.

Kvinnan ska dessutom ha hörts i polisförhör om hur otryggt det blivit på sjukhuset efter skjutningarna i Malmö.

Den 30-åriga kvinnan ska ha hörts i samband med det uppmärksammade mordet på Censorsgatan i Malmö 2016, där en 19-åring och tre andra skadades när flera gärningsmän besköt deras bil.

Idag dömdes en 22-årig man till elva års fängelse för det mordet.

Det är i den förundersökningen som den idag mördade småbarnsmamman ingick, hörd i sin roll som läkare. Hon ska ha vårdat minst en av de skadade.

Enligt Kvällsposten berättar hon för polisen hur det blev oroligt på sjukhuset. Nu är hon alltså själv ihjälskjuten.

En källa till Aftonbladet säger att det kvinnan som var målet är dödsskjutningen. Gärningsmannen ska ha gått rakt fram och avrättat kvinnan. Polisens officiella huvudtes i nuläget är dock att dödsskjutningen var riktad mot barnets pappa, som har ett kriminellt förflutet. Han ska för ett antal år sedan ha dömts till 8,5 års fängelse för grovt rån och grovt vapenbrott.

Under måndagskvällen har en misstänkt gripits för inblandning i mordet på kvinnan.


Nyheter från förstasidan

Advokater: Samtyckeslagen har gjort våldtäktsmål till ett lotteri

Unga män döms på hörsägen – på löpande band. "Det här är den mest rättsosäkra straffrättsliga lagstiftning vi har."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0