Tidningsdöden

Inget presstöd till GP

Publicerad 22 februari 2017 kl 17.42

Inrikes. Krisande Göteborgs-Posten nekas presstöd, rapporterar Dagens Nyheter. Samtidigt får den medie­uppmärk­sammade papperstidningen Nya Tider se sitt bidrag öka med ytterligare en halv miljon skattekronor år 2017.

Dela artikeln

Mediemogulen Peter Hjörnes medieimperium Stampen fick nyligen fick 656 miljoner kronor i gåva av regeringen. I samband med det ansökte koncernen också om statligt driftsstöd.

Som mest hade den vänsterliberala tidningen kunnat hoppas på 40 miljoner i presstöd under 2017. Men Presstödsnämnden har nu avslagit ansökan, med hänvisning till att GP:s spridning inte är tillräckligt koncentrerad till Göteborgsområdet.

Samtidigt ökar bidraget till tidningen Nya Tider (som inte har någonting med Fria Tider att göra). Tidningen har beviljats 3,4 miljoner kronor i presstöd för 2017, vilket är 500.000 kronor mer än för för 2016, skriver DN.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 380456428


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 380456429


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Oklar utgång av kuppförsök i Polen

Läget fortfarande instabilt. Donald Tusk har laddat med "automatvapen, hagelvapen med särskild ammunition, skottsäkra västar och hjälmar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare