Tidningsdöden
Donald Trump.

Amerikaner litar mer på Trump än media

Publicerad 10 februari 2017 kl 08.56

Utrikes. Enligt en färsk opinionsundersökning är det fler amerikaner som litar på sin president Donald Trump än på etablerad media, rapporterar Infowars.

Dela artikeln

I mätningen från Emerson College Polling uppger 48 procent av de svarande att regeringen i USA är sanningsenlig, jämfört med 48 procent som anser att den inte är det.

Samtidigt anser en majoritet, 53 procent av amerikanerna, att nyhetsmedierna ger en falsk bild av verkligheten. Endast en minoritet, 38 procent, tror att medierna är sanningsenliga enligt opinionsundersökningen.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska våldtogs av "svensk" i Thailand

Greps efter övergrepp på hotell i Patong. Det rör sig om en muslim, meddelar thailändsk media.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0