Invandrare får förtur till 48 enrummare på Östermalm

Publicerad 30 januari 2019 kl 10.41

Ekonomi. För att flytta in i en etta i Stockholms innerstad har det hittills krävts några miljoner kronor på banken eller närmare ett sekel i stadens bostadskö. Men nu öppnas en ny möjlighet – endast för dig som inte är svensk.

Dela artikeln

Närmare bestämt måste du vara nyanländ invandrare och placerad i Stockholm. Nu öppnas nämligen portarna för nyanlända som vill flytta in i bostadsområdet Hjorthagen på Östermalm i huvudstaden.

– Det handlar om ettor på omkring 30 kvadratmeter, så det är små familjer, ensamstående med barn och ensamhushåll som flyttar in, säger Anna Mölgård, stadens samordnare för bostäder till nyanlända, till Stockholm Direkt.

De nyanlända erbjuds därmed att "hoppa förbi" de 636.000 personer som står i bostadskön och flytta in direkt.

Boende i området kommer nu bjudas in till ett öppet hus med informationsmöte, enligt Stockholm Direkt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 171585367


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

Merparten av tjänsterna finns i Sverige Biltillverkarens aktie faller som en sten.0 

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Vanlig tvåa i Stockholm gick för 11,2 miljoner

178.000 kronor per kvadratmeter.. Bostadspriserna i huvudstaden går mot nya absurda höjder.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus