Iran avrättade 700 på ett halvår

Publicerad 28 juli 2015 kl 12.31

Utrikes. De iranska myndigheterna avrättade 694 personer mellan den 1 januari och 15 juli 2015. Det är en uppgång av aldrig tidigare skådat slag i landet, enligt Amnesty International.

Dela artikeln

Siffrorna motsvarar fler än tre avrättningar om dagen, och i den nuvarande takten kommer Iran snart överstiga antalet avrättningar för hela förra året.

– Det svindlande antalet avrättningar i Iran under första halvan av året målar upp en dyster bild av ett statligt maskineri som begår överlagda och rättsligt sanktionerade mord i stor skala, säger Said Boumedouha, biträdande chef för Amnesty Internationals Mellanöstern- och Nordafrikaavdelning, i ett pressmeddelande.

Om Irans myndigheter bibehåller avrättningstakten kommer sannolikt fler än 1.000 personer ha dödats innan året är slut.

Den kraftiga ökningen i antalet avrättningar visar att Iran går emot trenden i resten av världen. Totalt 140 länder världen över har övergett dödsstraffet i lagstiftning eller praxis. Redan i år har ytterligare tre länder avskaffat straffet.

Avrättningarna i Iran upphörde inte ens under den heliga muslimska månaden Ramadan. I ett avsteg från etablerad praxis dödades minst fyra personer förra månaden.

Orsaken till den kraftiga ökningen i antalet avrättningar i år är oklar, men majoriteten av dem som dödats i år var dömda för drogrelaterade brott.

I Irans lagstiftning mot narkotika är dödsstraff obligatoriskt för en mängd drogrelaterade brott. Bland annat smuggling av över 5 kilo opiumklassad narkotika, eller av över 30 kilo heroin, morfin eller kokain.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0