Israels plan för palestinierna
Amichai Eliyahu företräder regeringspartiet "Judisk makt".

Israelisk minister: Vi kan atombomba ihjäl Gazaborna – eller skicka dem "till Irland"

Publicerad 6 november 2023 kl 07.57

Utrikes. Den israeliske ministern Amichai Eliyahu uppmärksammas efter att ha meddelat att "ett av alternativen" för Israel är att atombomba Gaza.

Dela artikeln

I en radiointervju på söndagen förklarade Israels kulturarvsminister Amichai Eliyahu att det inte finns några oskyldiga människor i Gaza och att allt humanitärt stöd till den instängda befolkningen bör stoppas.

Ministern, som tillhör partiet Otzma Yehudit ("Judisk makt"), uppgav också att man helt enkelt kan atombomba Gazaremsan.

– Det är ett av alternativen, sade Amichai Eliyahu enligt Times of Israel.

Ett annat förslag från ministern är att befolkningen i Gaza kan "åka till Irland eller öknen". Irland har stuckit ut som ett av de länder i Västvärlden som kritiserat Israels bombningar av civilbefolkningen i Gaza, något som väckt judisk vrede.

Efter att uttalandena uppmärksammats har Amichai Eliyahu tills vidare stängts av från kabinettmöten, rapporterar Politico. Detta efter att han försökt backa och förklara att hans kärnvapenformulering var "metaforiskt" menad.

"Eliyahus uttalanden är inte verklighetsbaserade", skriver premiärminister Benjamin Netanyahu i ett uttalande på X.

Att Israel innehar kärnvapen är allmänt känt, även om det inte brukar officiellt erkännas av regeringen.

Nyligen läckte en hemlig plan från den israeliska regeringen som går ut på att helt etniskt rensa Gazaremsan och skicka araberna som bor där till bland annat Europa och Kanada.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.