Är misstänkt för grovt vapenbrott och grovt vållande till kroppsskada.

Jagas av polisen: Sköt kvinna i musikvideo

Publicerad 9 januari 2020 kl 22.22

Inrikes. Polisen söker mannen på bilden som är misstänkt för grovt vapenbrott och grovt vållande till kroppsskada i samband med en musikvideoinspelning på Värmdö.

Dela artikeln

Det var den 8 december förra året som en kvinna sköts i samband med inspelningen av en rap-video på Ingarö i Stockholms skärgård.

Under inspelningen användes illegala vapen och en kvinna blev skjuten.

Kvinnan, som ska ha hållit i videokameran, träffades i armen och fick föras till sjukhus.

Nu släpper polisen en bild på den misstänkte gärningsmannen.

"Polisen är angelägen om att komma i kontakt med mannen på bilden omgående. Antingen genom att han själv kommer in till närmaste polisstation, eller att allmänheten kan identifiera personen", skriver polisen på sin hemsida.

– Vi har gått bet på att internt identifiera den här personen, säger kriminalinspektör Lars Sandgren vid polisen i Nacka, till Aftonbladet.

Enligt tidningen ska en 18-årig man ha erkänt att han höll i vapnet, men det tror inte polisen på.

Tidigare ska även rapparen ha varit misstänkt för skjutningen, varför piketstyrkan stormade en bostad i Stockholm. Rapparen kom sedan själv in till polisstationen men blev inte frihetsberövad.

Enligt Aftonbladet är en annan  25-åring häktad för grovt vapenbrott.

Samtliga nekar till brott.

Den som vet något om mannen på bilden uppmanas ringa 114 14.


Nyheter från förstasidan

Ljög om våldtäkt: "Kul och busigt" – döms till ett års fängelse

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0