George Floyds död
Derek Chauvin.

Juryn: George Floyd-polisen skyldig till allt

Publicerad 21 april 2021 kl 09.37

Utrikes. Den hårt pressade juryn i George Floyd-målet i USA har nu gett beskedet att polismannen Derek Chauvin är skyldig till samtliga åtalspunkter.

Dela artikeln

Den kraftigt drogpåverkade George Floyd dog i samband med ett polisingripande i Minneapolis i maj förra året.

Medierna och hela etablissemanget i USA slog omedelbart fast att Floyd hade blivit "mördad" av den vite polismannen Derek Chauvin på grund av "rasism". Det gav upphov till omfattande raskravaller och plundringståg runt om i landet.

Juryn i målet var mycket hårt pressad och självaste president Joe Biden gick inför domslutet ut och proklamerade att han förväntade sig en fällande dom.

Nu har domen fallit: Derek Chauvin döms på alla tre åtalspunkter – bland annat dråp – och kan förvänta sig ett mycket långt fängelsestraff när straffet fastställs.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 738508138


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 738508139


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

"Är du döende? – Dagens ETC gottade sig åt Dumpen-Saras cancer

Vänstertidningen klandras. Publicerade detaljerade sekretessbelagda uppgifter om Sara Nilssons "metastaserade tarmcancer" i "palliativt skede".0 

Ekonominyheter

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

22-åriga profilen är även välkänd på Tiktok. Nu misstänks han för grovt övergrepp – tillsammans med två andra.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0