George Floyds död
Thomas Lane vill bli bli frisläppt.

Polisman inblandad i gripandet av George Floyd kräver att bli frisläppt

Publicerad 9 juli 2020 kl 07.48

Utrikes. Thomas Lane, en av de polismän som ingrep mot George Floyd i samband med afroamerikanens död i maj i år, vill bli försatt på fri fot. Det skriver USA Today.

Dela artikeln

Lane ingick i den första polispatrullen som larmades till en butik i Minneapolis efter att George Floyd försökt betala med en falsk sedel. När han och kollegan J. Alexander Kueng försökte gripa Floyd gjorde denne våldsamt motstånd, och en andra polispatrull tillkallades som den huvudmisstänkte Derek Chauvin ingick i.

Lane och Kueng står, tillsammans med Chauvins kollega Tou Thao, åtalade för medhjälp till dråp och medhjälp till vållande till annans död. Lane menar emellertid, via sin advokat, att det inte är "rättvist och rimligt" att han åtalas för sin delaktighet ingripandet. Bland annat eftersom han vid två tillfällen påpekade att den gripne borde läggas på sidan, något som den mer meriterade polisen Chauvin sade nej till.

"Lane hade ingen anledning att tro att Chauvin hade fel som tog det beslutet", skriver Lanes advokat Earl Gray i en inlaga till domstolen där han menar att det inte finns skälig grund till att åtala hans klient.

Lane hade vid polisingripandet i maj varit polis i mindre än ett år, medan Chauvin varit polis i 19 år.

Alla fyra poliser som deltog i ingripandet mot George Floyd har fått sparken från polisen. George Floyds familj har krävt att de fyra poliserna avrättas.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0