Underhåll pågår: Den 22 december uppdateras Fria Tider kanske inte som vanligt.
Johan Holmstedt, vd för Landskrona Energi AB, har inledde en utredning mot en av sina anställda efter Expressens uthängning.

Kan få sparken efter uthängning

Publicerad 12 december 2013 kl 10.39

Inrikes.Efter att ha blivit åsiktsregistrerad av vänsterextrema Researchgruppen hängdes Patrik Gillsvik på onsdagen ut som "näthatare" i Expressen. Nu riskerar han dessutom att bli av med jobbet.

Gilla artikeln på Facebook

Landskrona Energi AB har inlett en utredning som ska ta ställning till huruvida Gillsvik, som är chef för stadsnät i det kommunala bolaget, ska få behålla sitt jobb efter uthängningen.

– Jag beklagar att Landskrona Energi förknippas med sådana åsikter och uttalanden. Det är verkligen ingenting vi står för, säger bolagets VD Johan Holmstedt till hd.se.

Expressen kunde igår avslöja att Patrik Gillsvik anonymt kritiserat den svenska regeringens invandringspolitik i Avpixlats kommentarsfält. En av de mer kontroversiella teserna han framförde på sajten var att romer på något sätt skulle vara benägna att ägna sig åt kriminalitet.

"Jag ber att få sålla mig till majoritetssamhällets strukturella fördomsfullhet och konstaterar att zigenare är påhittiga, snabbtänkta entreprenörer som kan berika vår kultur - ja och sedan stjäl de förstås som korpar!" skrev Gillsvik i en kommentar enligt Expressens uthängningsartikel.

Han ska också enligt tidningens stora avslöjande ha använt sig av ordet "blatte".


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vindkraften pekas ut som största förstörelsen av kapital i modern tid

Bolagen betalar för att få leverera el.. Dessutom gör trenden med allt högre verk att snurrorna helt enkelt blåser sönder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0