Kastade sten på Paludan – utvisas ur Danmark

Publicerad 26 juni 2019 kl 08.35

Utrikes. En 24-årig man från Syrien utvisas ur Danmark efter att ha kastat en sten på den islamkritiske partiledaren Rasmus Paludan, rapporterar danska TV2

Dela artikeln

Paludan, som leder partiet Stram kurs, träffades i huvudet av en sten i samband med en mot­demon­stra­tion mot partiet i danska Viborg i april.

En 24-årig syrier bosatt i Viborg har erkänt att han kastade en sten mot den uppmärksammade islamkritikern. Han förklarade att han var påverkad efter att ha druckit alkohol och bensin och att han som "flykting" kände sig kränkt av Paludans budskap, skriver Viborg Stifts Folkeblad.

Advokaten argumenterade för att syriern saknade anknytning till sitt hemland och att han därför borde få stanna i Danmark och få behandling för sina missbruksproblem.

Domstolen gick dock på åklagarens linje och dömde 24-åringen till 60 dagars fängelse och utvisning med inreseförbud i Danmark i sex år.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företag lägger 1.600 miljarder om året på EU-byråkrati

Snart ska siffran nästan fördubblas. Den varningen kommer från Danmarks ekonomiminister Stephanie Lose.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0