KD: "Judisk-kristen etik" får oss att rösta för ökad invandring

Publicerad 17 juni 2019 kl 17.36

Inrikes. Kristdemokraterna står fast vid att Sverige ska ha en mer generös anhöriginvandring. Det förklarar partiets migrationspolitisk talesperson Hans Eklind för Världen idag. "Judisk-kristen etik" kräver familjeåterförening, menar han.

Dela artikeln

Sedan Kristdemokraterna meddelade att man stödjer Centerpartiets och regeringens generösare regler för familjeåterförening har partiet minskat i flera opinionsmätningar.

Partiet kommer dock inte backa i frågan.

Även abortfrågan har lyfts fram som en orsak till partiets kräftgång. Men enligt KD:s migrationspolitiske talesperson Hans Eklind finns det en skillnad mellan abort och invandring.

I den förra frågan blev partiet tillskrivet felaktiga åsikter i media, menar han, men mer anhöriginvandring är något partiet tveklöst står bakom.

Han anser att familjeåterförening är "grundläggande" för en bättre och mer fungerande så kallad integration.

– Alla kan själva tänka tanken hur det skulle vara som mamma och pappa, hustru eller make, om personerna man älskar befinner sig långt borta i ovisshet. Hur intresserad och fokuserad kan man då vara på att lära sig svensk grammatik?, säger Hans Eklind till Världen idag.

Han påpekar att det avgörande för KD är att politiken förankras i "judisk-kristen etik", vilket alltså familjeåterförening skulle göra.

Enligt Eklind är det motståndare till generösare anhöriginvandring som är skyldiga att ge svar på varför det är dåligt, inte tvärtom.

I övrigt vill dock KD ha en mer återhållsam invandringspolitik, förklarar Hans Eklind, och menar att mer generösa regler för familjeåterförening bara kommer leda till ungefär 1.000 fler asylsökare per år. Själv skulle han inte vilja vara med i ett parti som anammar populistisk invandringskritik. Detta är en "viktig och genuin övertygelse" inom Kristdemokraterna, säger han till den kristna tidningen.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Alla röstade ja till att släppa Epstein-dokumenten – utom han

Representanthuset sa ja med siffrorna 427–1. Enligt förslaget ska allt släppas – och inget får maskas av "pinsamhetsskäl".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter genusprofilens raseri: Coop tar bort bild på "avklädd" Megan Fox

Nina Rung, 43, blev rasande när hon såg reklamskylten.. "En avklädd kvinna med extremtypiska ideal, sexualiserande och objektifierande av kvinnokroppen."0 

Tjänster som X och ChatGPT kan inte nås. "Ovanlig trafik" har skapat problem hos Cloudflare.0 

Faris Al Abdullah erkänner terrorplaner i Stockholm

Skulle slå till mot Kulturfestivalen.. Målet var att "injaga allvarlig fruktan" hos svenska folket.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur