KD säger ja till att sänka regeringen

Publicerad 9 oktober 2020 kl 12.36

Inrikes. Kristdemokraterna ställer nu upp på att väcka misstroende mot statsminister Stefan Löfven (S). Det meddelar partiledaren Ebba Busch i sitt hösttal.

Dela artikeln

Under gårdagen förklarade Vänsterpartiets ledare Jonas Sjöstedt att hans parti kommer gå vidare med en misstroendeförklaring mot regeringen om den så kallade Las-utredningen blir lag.

Tidigare har Moderaterna sagt nej till ett misstroende, beroende på att partiet är för själva lagförslaget.

Men nu säger KD-ledaren Ebba Busch ja till att sänka regeringen.

– Sverige behöver ett nytt ledarskap. Många frågar nu om vi kan tänka oss att väcka misstroende? Ingen tvekan råder i vår riksdagsgrupp och igår svarade vi enhälligt ja. Sverige förtjänar bättre! Sverige behöver en ny regering, sade hon i sitt hösttal idag.

Enligt KD-ledaren är Las-utredningen inte det viktiga utan lyfter andra samhällsfrågor som brottslighet och vårdköer.

– Det finns många anledningar till att den här regeringen gjort sitt, säger hon. Och är det några som verkligen behöver en ny regering så är det vi kvinnor.

– Mycket har gått i rätt riktning för oss kvinnor. Men på ett område går det åt fel håll, och det är brottsligheten. Min hemstad, Uppsala, är annorlunda idag än när jag var ung. Det finns en annan otrygghet. Och inte minst unga tjejer är utsatta för en helt ny nivå av trakasserier. 21 procent av svenska kvinnor uppger att de oroar sig för att utsättas för sexuella angrepp. Och sedan 2009 har antalet anmälda våldtäkter ökat med 46 procent, påpekar partiledaren.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Misstänkt spion gripen i Stockholm

Säpo bekräftar.. "Personen anhölls efter en insats häromdagen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0