Maktkartellen

KDU-upprop: Riv upp maktkartellen

Publicerad 5 augusti 2015 kl 21.33

Politik. Femton lokala distriktsordföranden för Kristdemokraternas ungdomsförbund (KDU) kräver i en debattartikel idag att decemberöverenskommelsen (DÖ) rivs upp.

Dela artikeln

"Det gigantiska sveket mot väljarna gör enligt oss att DÖ måste rivas upp", skriver de 15 distriktsordförandena i en debattartikel i Svenska Dagbladet.

De 15 KDU-topparna menar att alliansen, genom den maktkartell som man slutit med de rödgröna regeringspartierna, kommit att bli ett passivt stödparti till en vänsterregering.

"När vi lade vår röst på KD räknade vi med att partiet skulle bedriva kristdemokratiskt politik. Inte indirekt stödja en socialistisk budget", skriver man.

Man konstaterar även att regeringen saknar riksdagsstöd för sin budget och att riksdagsledamöternas grundlagsskyddade makt inskränkts i och med maktkartellen.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0