Sverigedemokraterna
Jimmie Åkesson (SD).

Åkesson: Ska vara kriminellt att hjälpa illegala invandrare

Publicerad 14 april 2018 kl 16.15

Inrikes. Det ska vara olagligt att hjälpa människor som fått avslag på sin asylansökan att stanna i Sverige. Det sade SD-ledaren Jimmie Åkesson i Ekots lördagsintervju.

Dela artikeln

– Jag tycker det är ganska absurt att det idag inte är kriminellt att hysa, gömma undan och hjälpa personer som inte ska vara i vårt land.

Så sade Jimmie Åkesson under Lördagsintervjun med Sveriges Radio.

Vidare menar han Moderaternas nya invandringspolitik är en chimär och att det i praktiken fortfarande finns en väsentlig skillnad i jämförelse med Sverigedemokraternas politik.

– Skillnaden är 60.000 asyl- och anhöriginvandrare per år. Det är en kvarts miljon människor på bara en mandatperiod. Moderaterna tycker att vi har ganska bra nivåer idag, sade Åkesson och undrade hur Sverige ska kunna hantera alla dessa människor.

Enligt Åkesson har Moderaterna inget svar på var alla hundratusentals invandrare ska jobba eller bo, eller vilket sjukhus de ska få plats på.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0