Sverigedemokraterna

SD får igenom slöjförbud i skolan

Publicerad 17 december 2019 kl 11.43

Inrikes. Sverigedemokraterna i skånska Skurup säger nu att man fått igenom en motion om att förbjuda slöja i skolan.

Dela artikeln

Det var under gårdagens kommunfullmäktigemöte i Skurup som Sverigedemokraterna ska ha fått bifall på sin motion om införande av förbud mot huvudduk i kommunens skolor och förskolor, något Samhällsnytt var först att skriva om.

Detta efter en "mycket lång och tuff debatt", skriver partiet på sin Facebook.

Enligt SD fick man stöd av Moderaterna och SkurupsPartiet samtidigt som alla de "rödgrönliberala" partierna röstade för döljandet av kvinnors huvuden enligt islams mansstyrda regler.

Motionen ska ha gått igenom med rösterna 22 mot 19.

"Budskapet med denna bifallna motion som är en fråga som handlar om långt mycket mer än valet av kläder, det är en fråga som handlar om jämställdhet och vilka värderingar vi bör ha i Skurups kommun och i Skurup kommuns skolor. Här är det jämställdhet som gäller", förklarar Sverigedemokraternas lokalavdelning i Skurup.

I den aktuella motionen står det bland annat att "när en invandrare kommer till Sverige så skall det vara svenska värderingar som gäller och i Sverige är det jämlikhet som gäller, oavsett vad som gällde i invandrarens forna hemland".

2018 blev Sverigedemokraterna det största partiet i den skånska kommunen såväl i kommunvalet som i riksdagsvalet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 643687841


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0