Sverigedemokraterna

SD får igenom slöjförbud i skolan

Publicerad 17 december 2019 kl 11.43

Inrikes. Sverigedemokraterna i skånska Skurup säger nu att man fått igenom en motion om att förbjuda slöja i skolan.

Dela artikeln

Det var under gårdagens kommunfullmäktigemöte i Skurup som Sverigedemokraterna ska ha fått bifall på sin motion om införande av förbud mot huvudduk i kommunens skolor och förskolor, något Samhällsnytt var först att skriva om.

Detta efter en "mycket lång och tuff debatt", skriver partiet på sin Facebook.

Enligt SD fick man stöd av Moderaterna och SkurupsPartiet samtidigt som alla de "rödgrönliberala" partierna röstade för döljandet av kvinnors huvuden enligt islams mansstyrda regler.

Motionen ska ha gått igenom med rösterna 22 mot 19.

"Budskapet med denna bifallna motion som är en fråga som handlar om långt mycket mer än valet av kläder, det är en fråga som handlar om jämställdhet och vilka värderingar vi bör ha i Skurups kommun och i Skurup kommuns skolor. Här är det jämställdhet som gäller", förklarar Sverigedemokraternas lokalavdelning i Skurup.

I den aktuella motionen står det bland annat att "när en invandrare kommer till Sverige så skall det vara svenska värderingar som gäller och i Sverige är det jämlikhet som gäller, oavsett vad som gällde i invandrarens forna hemland".

2018 blev Sverigedemokraterna det största partiet i den skånska kommunen såväl i kommunvalet som i riksdagsvalet.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nu är var tredje svensk "högutbildad" – men männen halkar efter rejält

Tredubbling bara sedan 90-talet. Invandrarkvinnor nu betydligt mer "högutbildade" än svenska män.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0