Klimataktivister stoppade Sas-plan

Publicerad 30 juni 2020 kl 07.52

Inrikes. Klimataktivister från "Extinction Rebellion" stoppade ett Sas-flyg mellan Ängelholm och Arlanda flygplats i Stockholm igår kväll.

Dela artikeln

Polisen skriver på sin hemsida att ett tiotal aktivister dök upp på Ängelholms flygplats under måndagskvällen för att genomföra en aktion. Fem av dem tog sig ut på start- och landningsbanan där en av dem limmade fast sig vid flygplanet som skulle avgå till Stockholm. De övriga stannade kvar inne i terminalbyggnaden.

Extinction Rebellion, en vänsterextrem klimatgruppering, skriver på Twitter att det var de som genomförde aktionen. De har även publicerat en bild på den klimataktivist som limmade fast sig vid flygplanet.

"SAS flyg blockerad av rebeller – Inga krispaket för smutsiga industrier!", skriver grupperingen och tillägger: "Aktivister blockerar fysiskt ett inrikesflyg och kräver att inga skattebetalares pengar ska gå åt att rädda flygindustrin."

Enligt polisen hade de fem aktivister som tagit sig ut på start- och landningsbanan löst flygbiljett och befann sig alltså inte på platsen olovligen. Att försöka hindra planet från att lyfta är emellertid en olaglig handling. Dessutom gjorde aktivisterna i terminalbyggnaden sig skyldiga till skadegörelse.

Kvart i nio hade polisen identifierat och avlägsnat alla klimataktivister från platsen. De är nu misstänkta för brott mot luftfartsförordningen samt för skadegörelse. Sas-flyget till Stockholm blev försenat, men lyfte klockan 20:48 och landade i Stockholm drygt en och en halv timme senare än planerat.


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Ekonominyheter

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0