CHILLAR: Under 2011 slapp 81 procent av de arbetslösa journalisterna att söka ett enda arbete. Bild från Nytorget i Stockholm. (Logicalrealist/CC-BY-NC-ND)

Bristande kontroll av arbetslösa journalister

Publicerad 1 januari 2013 kl 11.21

Inrikes.Kulturarbetare och journalister är oftare återkommande bidragstagare i a-kassan än andra grupper, visar en ny rapport från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF, som Riksdag & Departement har läst.

Gilla artikeln på Facebook

En orsak är att journalister och kulturarbetare väljer att nobba vanliga arbetaryrken, trots att det ofta saknas jobbtillfällen för dem inom deras respektive specialområden. Ändå ifrågasätter Arbetsförmedlingen utbetald ersättning i mindre omfattning när det gäller journalister och kulturarbetare än när det gäller andra grupper, enligt rapporten.

Enligt IAF-rapporten anvisades 81 procent av bidragstagarna inom kultur- och medieyrken inte alls till något lämpligt yrke under hela 2011.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA: Fredsavtal nära – två frågor återstår

Kellogg anser att förhandlingarna är inne på slutspurten. "Om vi kan lösa frågorna om Donbas och Zaporizjzja tror jag att resten faller på plats av sig självt".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0