Myndigheten svarade inte på SDU:s frågor om komplettering av ansökan förrän det var för sent.

" />

Myndigheten svarade inte på SDU:s frågor om komplettering av ansökan förrän det var för sent.

" />

Myndigheten svarade inte på SDU:s frågor om komplettering av ansökan förrän det var för sent.

" />
SDU och bidragen

Jävs­anklagelser mot Ungdoms­styrelsen

Publicerad 15 januari 2013 kl 21.04

Inrikes.Malin Engstedt, en av de tjänstemän på Ungdomsstyrelsen som beslutade om att avslå SDU:s ansökan om bidrag för 2013, gillar gruppen "Sverigedemokraterna i riksdagen - Nej tack." på Facebook. En annan av Ungdomsstyrelsens handläggare, Ammar Makboul, skrev i december 2009 en debattartikel i DN-kultur där han gick till hårt angrepp mot Sverigedemokraterna och andra invandringskritiska partier i Europa.

Gilla artikeln på Facebook

Att ansvariga tjänstemän på myndigheten har så pass uttalade politiska åsikter på samma gång som de ska besluta om bidrag till Sverigedemokratisk Ungdom (SDU) har väckt ont blod inom förbundet.

SDU:s ordförande Gustav Kasselstrand skräder inte orden när han på förbundets hemsida väljer att referera till de ansvariga på myndigheten som de "korrupta tjänstemännen på Ungdomsstyrelsen". Han hävdar dessutom att SDU inte slarvat med sin ansökan om bidrag och understryker att förbundets ekonomi granskats av en revisor utan anmärkningar.

Kasselstrand har bland annat valt att offentliggöra mailkorrespendens med Ungdomsstyrelsen från november förra året där det framgår att Kasselstrand vid två tillfällen frågar om förbundets ansökan om bidrag behöver kompletteras. Först efter att tiden för att komplettera ansökan har gått ut svarar Ungdomsstyrelsens Lena Hallberg i ett mail att begärda kompletteringar saknas.

Igår meddelade Ungdomsstyrelsen att man avslagit SDU:s ansökan om bidrag och enligt SDU har myndigheten därefter spridit osanna uppgifter om förbundet i media.

Fria Tider har sökt Ungdomsstyrelsen för mer uppgifter i ärendet i syfte att kunna granska anklagelserna mot myndigheten. Ungdomsstyrelsen delar varje år ut flera hundra miljoner kronor i statliga anslag till olika ungdomsorganisationer i Sverige.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Forskarna själva chockade av resultatet. Åldrandet bromsades inte bara – försökspersonernas kroppar blev flera år "yngre".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Återvandringsparti tar brittisk opinion med storm

Vill utvisa "miljontals illegala och legala invandrare". Rupert Lowe lämnar Nigel Farages "Reform UK" för att istället satsa på "Restore UK".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Inrikes

SD nominerar Dumpen till kommunalt pris

Tidigare höjdhopparen kan få Göteborgs "förtjänsttecken".. "Vi måste sätta förövare som vill göra barn illa bakom lås och bom".0 

Det hände med Cecilia Malmström

Nya jobbet: Global lobbyist – för krig.. "EU-federalistens" starka kopplingar till amerikanska globala nätverk.0 

Fyra åtalas för att ha kritiserat regeringen

"Hänsynslöst agerande".. Nu åtalas en kvinna och och tre män för ofredande.0 

Beskedet: "Vilma" är INTE psykiskt sjuk

Rönningemannen kan dömas till fängelse.. Det framgår av ett rättspsykiatriskt utlåtande.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0