Kungen om corona: Sverige har misslyckats

Publicerad 17 december 2020 kl 09.05

Inrikes. Även kungen fastslår nu att Sverige misslyckats med att skydda sin befolkning mot coronasmitta och död. Kungen uttalar sig i frågan i "Året med kungafamiljen" på SVT.

Dela artikeln

Tidigare i veckan kom den första delrapporten från coronakommissionen.

Där dras slutsatsen att Sveriges makthavare misslyckats skydda sin befolkning från virus och död.

Kung Carl Gustaf håller med.

– Jag anser att vi har misslyckats. Vi har ett stort antal som avlidit helt enkelt och det är fruktansvärt. Det är något som vi alla lider med, säger han i SVT-programmet "Året med kungafamiljen".

– Jag tycker det är fruktansvärt, med tanke på alla människor som gått bort, fortsätter han. Det är ett fruktansvärt år. Svenska folket har lidit kolossalt.

Det är också hemskt hur lidandet drabbat anhöriga, påpekar han, och att företagare får se sina livsverk förstöras.

Och enligt kungen har de som inte kunnat ta farväl av sina familjemedlemmar troligen genomgått ett trauma.

På frågan om man själv är rädd för att bli smittad säger han att corona på senare tid blivit mer påtagligt och krupit sig närmare och närmare, vilket han inte önskar sig.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Försvarssprayer säljer slut efter julhelgens kvinnomord

"Exceptionellt hög efterfrågan.". Samtidigt är intresset självförsvarskurser nu rekordstort.0 

"Ikonisk" gängprofil häktas för 13 år gammalt mord

Eddie Jobe greps i Wien.. Misstänks för dödskjutning vid spårvagnshållplats i Frölunda 2012.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0