Kvinna sköts till döds i Göteborg

Publicerad 1 mars 2013 kl 10.20

Inrikes.Polisen fick in flera larm om skottlossning i Göteborg strax efter klockan sju idag på morgonen.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt uppgifter på polisens hemsida ska skotten ha avlossats i närheten av Tolvskillingsgatan i Frölunda. På en parkering i området påträffade polisen en kvinna i 45-årsåldern med skador i ansikte och rygg, hon fördes med ambulans till sjukhus, enligt sjukvårdarna med allvarliga skador.

Polisen genomförde under morgonen en omfattande jakt i området efter misstänkta gärningsmän med både polishelikopter och hundpatruller. Tjugo över tio meddelade polisen att kvinnan avlidit av sina skador, hennes anhöriga har underrättats.

Tio i elva grep polisen en misstänkt 50-årig gärningsman i en bil utanför Göteborg. Gripandet uppges ha varit odramatiskt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0