FN:s migrationsavtal

Löfven kommer undan – JK vägrar utreda migrationspakten

Publicerad 21 december 2018 kl 18.32

Lag & Rätt. Justitiekanslern har beslutat att inte vidta någon åtgärd mot regeringens undertecknande av FN:s globala migrationsramverk. Det meddelar nu myndigheten.

Dela artikeln

Stefan Löfvens övergångsregering anmäldes över 1.000 gånger för grundlagsbrott gällande undertecknandet av den globalistiska migrationspakten.

Trots allvaret i avtalet, som enligt kritiska röster och länder som hoppat av kan leda till både säkerhetsproblem och ännu mer okontrollerad invandring, lade media till stor del locket på och pakten diskuterades aldrig ens i riksdagen.

De som rapporterade om pakten tjatade om att den inte är "rättsligt bindande". Detta är dock en sanning med modifikation.

Även om avtalet inte är direkt juridiskt bindande står det i texten 38 gånger att "Vi förbinder oss". Det är alltså politiskt bindande och skulle i slutändan kunna leda till lagstiftning, precis som andra liknande internationella avtal tidigare gjort.

Nu meddelar dock JK att man inte inleder någon utredning

"Justitiekanslern har under december 2018 tagit emot ett stort antal anmälningar som rör regeringens undertecknande av FN:s globala ramverk om migration. Regeringen omfattas inte av Justitiekanslerns tillsyn, vilket framgår av 2 § lagen (1975:1339) om Justitiekanslerns tillsyn. Justitiekanslern har därför beslutat att inte vidta någon åtgärd med anledning av anmälningarna", skriver man om beslutet.

På Twitter hade den tidigare domaren Krister Thelin redan förutspått beskedet i förhand. Enligt honom finns det nämligen ingen rättslig instans som kan göra något åt övergångsregeringens undertecknande, förutom att KU kan ge Löfven en "smäll på fingrarna".


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Lag & Rätt

Judiska centralrådet begär HMF-fall omprövat

Kräver att politikernas nya åsiktslag sätts in mot konstverk.. Anser att det numera är brottsligt att jämföra Israel med Nazityskland.0 

Åklagare: Inte olagligt jämföra Förintelsen med folkmord i Gaza

Nytt dråpslag för politikerna.. Förundersökning läggs ned i fallet med "judedockorna" i Umeå.0 

Efter Ebba Buschs krav: Tre utreds för Israelkritiskt konstverk

Jämförde Israels beteende med Nazitysklands.. Så får man inte göra, enligt politikernas färska utvidgning av åsiktslagen "hets mot folkgrupp".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0