Korankravallerna
Vice riksåklagare Katarina Johansson Welin.

Låga straff efter korankravaller överklagas till HD

Publicerad 30 november 2022 kl 13.14

Lag & Rätt. Vice riksåklagaren har överklagat en hovrättsdom om grovt sabotage mot blåljusverksamhet och yrkat att Högsta domstolen dömer till längre fängelsestraff.

Dela artikeln

Två män åtalades för grovt sabotage mot blåljusverksamhet för att de deltagit i korankravallerna i Sveaparken i Örebro i april.

Tingsrätten dömde den ena mannen till fängelse i sju år och sex månader och den andra till fängelse i sex år.

Hovrätten sänkte dock fängelsestraffen till sex respektive fem år.

Vice riksåklagare Katarina Johansson Welin har nu överklagat hovrättens dom.

– Det var fråga om ett utdraget händelseförlopp och mycket kraftigt våld mot poliserna, bland annat i form av att stora stenar kastats mot och träffat dem. Våldet medförde skador på ett stort antal poliser och deras utrustning. Några av poliserna har berättat att de på allvar fruktade för sina liv. Flera av de poliser som befann sig på platsen har efter händelsen drabbats av psykisk ohälsa. Det fanns alltså flera försvårande omständigheter som bör få genomslag när man bestämmer straffet, säger Katarina Johansson Welin i ett uttalande.

Enligt vice riksåklagaren är straffvärdet av det som de två männen ska dömas för betydligt högre än vad tingsrätten och hovrätten kommit fram till, men eftersom åklagaren inte överklagade tingsrättsdomen bör tingsrättens påföljd fastställas.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Lag & Rätt

Återställ våtmarker: "Fritt fram att sitta på motorvägar!"

Jublar över friande domen i Högsta domstolen.. Tolkas av klimataktivisterna som att de kan fortsätta bete sig som de vill utan konsekvenser.0 

Hade fällkniv i nyckelnippan – åtalas

Polisen slog till mot man i Dalarna.. Talade för döva öron när han försökte förklara att det är ett vardagsverktyg.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0