Liberalt valfiasko när islamister tog hem segern i Egypten

Publicerad 24 januari 2012 kl 15.54

Politik.Den arabiska våren blev rätt islamistisk i Egypten. Muslimska brödraskapet fick 47 procent av rösterna och salafisterna 24 procent

Gilla artikeln på Facebook

Valet till parlamentets underhus är de första fria i Egypten på decennier och hölls till följd av att president Hosni Mubarak störtades i februari i fjol.

De egyptiska valmyndigheterna tillkännagav på lördagen resultaten. Muslimska brödraskapets parti Frihets- och rättvisepartiet får 47 procent. Ultrakonservativa islamistiska salafistpartiet Nur får 24 procent.

Liberala Nya Wafd och Egyptiska blocket lyckades inte övertyga väljarna och fick nöja sig med tredje- respektive fjärdeplatsen, skriver SR på nätet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0