Spänningarna i Europa

Litauen: Fiskebåt "kapad" av Ryssland

Publicerad 21 september 2014 kl 11.03

Utrikes. Ryssland har stoppat en litautisk fiskebåt och fört den till en rysk hamn, efter anklagelser om att fartyget rört sig in på ryskt vatten.

Dela artikeln

Fartyget ligger nu i Murmansk där Ryssland har beslagtagit 15 ton krabba, som var båtens hela last.

– Vi kan bekräfta att ett fartyg har blivit omhändertaget och att det nu hålls i hamn. Vi tittar just nu på detaljerna kring detta, säger Rasa Jakilaitienė, en talesperson för Litauens utrikesministerium, till lokal media.

Händelserna runt iskefartyget tros ytterligare förvärra spänningarna mellan den USA-kontrollerade delen av världen och Ryssland.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0