Förnedringsrånen
Statsminister Stefan Löfven (S) tycker rånen är oacceptabla.

Löfven skyller förnedringsrånen på skattesänkningar

Publicerad 13 februari 2020 kl 21.19

Inrikes. Det är inte invandring eller rasism mot svenskar som ligger bakom rånvågen mot barn. I stället skyller Stefan Löfven (S) på alliansens skattesänkningar, enligt Expressen.

Dela artikeln

Stefan Löfven hävdar nu att han reagerar starkt på de brutala förnedringsrånen som sker mot svenska barn runt om i landet.

Han tycker att rånarnas beteende uppvisar en total brist på moral.

Någon koppling till invandringen gör han dock inte även, trots att det handlar om unga invandrare som rånar svenska barn.

I stället kopplar han rånvågen till alliansregeringens skattesänkningar, uppger Expressen.

– Under lång tid pågick en politik, under åtta år med den förra borgerliga regeringen, som innebar skattesänkningar och neddragningar i välfärden. Det håller inte. Nu har vi lagt om den politiken, vi ska satsa mer på välfärden, säger Löfven till tidningen.

Så några liknande skattesänkningar blir det inte framöver, klargör han. Den tiden är förbi. Nu ska välfärden bli stark, hävdar statsministern, som också påpekar att barnrånen är oacceptabla.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 440934903


Varnish cache server

Räddas av svenska passet. Invandrarna släpade runt funktionsnedsatta 15-åringen som sexslav.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0