Förnedringsrånen
Statsminister Stefan Löfven (S) tycker rånen är oacceptabla.

Löfven skyller förnedringsrånen på skattesänkningar

Publicerad 13 februari 2020 kl 21.19

Inrikes. Det är inte invandring eller rasism mot svenskar som ligger bakom rånvågen mot barn. I stället skyller Stefan Löfven (S) på alliansens skattesänkningar, enligt Expressen.

Dela artikeln

Stefan Löfven hävdar nu att han reagerar starkt på de brutala förnedringsrånen som sker mot svenska barn runt om i landet.

Han tycker att rånarnas beteende uppvisar en total brist på moral.

Någon koppling till invandringen gör han dock inte även, trots att det handlar om unga invandrare som rånar svenska barn.

I stället kopplar han rånvågen till alliansregeringens skattesänkningar, uppger Expressen.

– Under lång tid pågick en politik, under åtta år med den förra borgerliga regeringen, som innebar skattesänkningar och neddragningar i välfärden. Det håller inte. Nu har vi lagt om den politiken, vi ska satsa mer på välfärden, säger Löfven till tidningen.

Så några liknande skattesänkningar blir det inte framöver, klargör han. Den tiden är förbi. Nu ska välfärden bli stark, hävdar statsministern, som också påpekar att barnrånen är oacceptabla.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 627158920


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 627158921


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Nu slopas PUT – invandrarna ska bli medborgare i stället

SD får igenom sin hjärtefråga.. Men syftet är inte att invandrarna ska åka hem – tvärtom.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0