Förnedringsrånen

V: Invandrare tvingas förnedringsråna för att de är fattiga

Publicerad 14 februari 2020 kl 10.02

Inrikes. Vänsterpartiets Linda Snecker pekar nu ut invandrare som skyldiga till ungdomsrånen i landet. Men de rånar inte för att de är invandrare, utan för att de är fattiga.

Dela artikeln

Igår kom statsminister Stefan Löfven (S) med sin förklaring till de brutala förnedringsrånen mot svenska barn. De beror på Alliansens skattesänkningar, förklarade han i Expressen.

Nu har även Vänsterpartiets riksdagsledamot och rättspolitiska talesperson, Linda Snecker, uttalat sig om rånen.

Hon säger uttryckligen att det är invandrare som rånar. Men förklaringen är bland annat fattigdom.

"Tänk om nån vågade säga den riktiga anledningen till ungdomsrånen - att det är årtionden av utanförskap, fattigdom och klasspolitik som ser till att ungdomar med invandrarbakgrund står helt utan framtidsutsikter och därför bli kriminella", skriver V-politikern på Twitter på fredagen och fortsätter:

"Faktorer som påverkar ett kriminellt beteende: fattigdom, utbildningsnivå, psykisk ohälsa, avsaknad av framtidsutsikter. Faktorer som inte påverkar ett kriminellt beteende: religion och etnicitet."

Under torsdagen berättade föräldrarna till en av de invandrare som rånade och urinerade på 18-årige "Liam" att deras familj har pengar och att sonen, alltså rånaren, får både märkeskläder, märkesmobil och pengar när han vill. Familjen kom till Sverige från Eritrea för sex år sedan. "Ekonomin är god", hävdade föräldrarna i SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 225973147


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 225973148


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Gamla SD-hataren Lars Leijonborg ska rädda L – gör comeback

Tidigare ledaren kandiderar till riksdagen för att "lyfta" partiet. Är nu för att regera med SD – som han tidigare kallade "rasistiskt" och bekämpade stenhårt.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0