M-motion: Inför obligatorisk vaccination

Publicerad 21 november 2020 kl 12.56

Inrikes. Riksdagsledamoten Erik Ottoson (M) vill införa obligatorisk vaccination i Sverige och de föräldrar som motsätter sig detta ska straffas, skriver han i en riksdagsmotion från oktober i år.

Dela artikeln

Det är den moderate riksdagsledamoten Erik Ottoson som bland annat vill införa obligatorisk vaccination av barn.

Enligt Ottoson förekommer det numera så mycket "desinformation" om vaccin att folket blivit skeptiskt mot det.

"Under senare år har ... ett motstånd mot vaccinationer vuxit fram på ett oroande sätt", skriver han i sin motion.

Därför vill han tvinga fram vaccinationen och straffa de föräldrar som inte vill låta sina barn vaccineras.

Enligt Ottoson har "alternativa fakta" ersatt västerländska medicin.

"Desinformationen som ligger till grund för detta är därför direkt farlig för enskilda barn men också för folkhälsan nationellt. En ogrundad skepsis mot vaccination slår som hårdast mot de som av hälsoskäl är mest utsatta för smittor så som barn och äldre", skriver han och fortsätter:

"Regeringen bör därför inleda ett arbete för att inför riksdagen presentera lagstiftning i syfte att göra det allmänna vaccinationsprogrammet för barn obligatoriskt. Regeringen bör även se över vilka sanktioner som bör införas mot föräldrar som vägra låta sina barn vaccineras. Därutöver bör regeringen inleda ett mer effektivt och målmedvetet arbete med att motverka desinformation som syftar till ett osakligt motstånd mot vaccinationer och svensk sjukvård."

Han vill också att riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta initiativ till de lagändringar som krävs för att möjliggöra vaccination av barn då endast en av vårdnadshavarna godkänner detta, "även för andra vaccinationer än de som ingår i det allmänna vaccinationsprogrammet", uppger han.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Hyllades som "paradexempel på lyckad integration" – nu vägrar hon lära sina barn svenska

Pratar bara arabiska. Inas Alhamwis resa från nyanländ mediaälskling till strikt muslimsk influencer med miljonpublik.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0