M-motion: Inför obligatorisk vaccination

Publicerad 21 november 2020 kl 12.56

Inrikes. Riksdagsledamoten Erik Ottoson (M) vill införa obligatorisk vaccination i Sverige och de föräldrar som motsätter sig detta ska straffas, skriver han i en riksdagsmotion från oktober i år.

Dela artikeln

Det är den moderate riksdagsledamoten Erik Ottoson som bland annat vill införa obligatorisk vaccination av barn.

Enligt Ottoson förekommer det numera så mycket "desinformation" om vaccin att folket blivit skeptiskt mot det.

"Under senare år har ... ett motstånd mot vaccinationer vuxit fram på ett oroande sätt", skriver han i sin motion.

Därför vill han tvinga fram vaccinationen och straffa de föräldrar som inte vill låta sina barn vaccineras.

Enligt Ottoson har "alternativa fakta" ersatt västerländska medicin.

"Desinformationen som ligger till grund för detta är därför direkt farlig för enskilda barn men också för folkhälsan nationellt. En ogrundad skepsis mot vaccination slår som hårdast mot de som av hälsoskäl är mest utsatta för smittor så som barn och äldre", skriver han och fortsätter:

"Regeringen bör därför inleda ett arbete för att inför riksdagen presentera lagstiftning i syfte att göra det allmänna vaccinationsprogrammet för barn obligatoriskt. Regeringen bör även se över vilka sanktioner som bör införas mot föräldrar som vägra låta sina barn vaccineras. Därutöver bör regeringen inleda ett mer effektivt och målmedvetet arbete med att motverka desinformation som syftar till ett osakligt motstånd mot vaccinationer och svensk sjukvård."

Han vill också att riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta initiativ till de lagändringar som krävs för att möjliggöra vaccination av barn då endast en av vårdnadshavarna godkänner detta, "även för andra vaccinationer än de som ingår i det allmänna vaccinationsprogrammet", uppger han.


Nyheter från förstasidan

Vallöftet från S: Fler ska få stanna

Öppnar för "paus" av utvisningar. Mediernas skriverier om unga vuxna har fått SD-ledaren att justera "strama" migrationslinjen.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0