"Mörkhyad" jagas för knivrån

Publicerad 7 november 2019 kl 17.36

Inrikes. Polisen jagar nu en "mörkhyad" man för ett knivrån mot en fotobutik i Lysekil på torsdagen. Andra tidningar väljer att mörka polisens signalement.

Dela artikeln

Det var strax innan klockan 15 på torsdagseftermiddagen som en ensam man gick in i en fotobutik på Kungsgatan i Lysekil och där hotade personalen med en kniv.

Han tvingade ner personalen på golvet, hotade till sig pengar från kassan och försvann sedan från platsen.

Polisen skickades till området för att söka efter mannen.

Det är oklart om han hade något fordon, uppger polisen på sin hemsida.

Polisen har fått in följande signalement: "Man, mörkhyad och cirka 170 cm lång. Han var svartklädd med huva på huvudet, mun och näsa var täckta så man såg bara ögonen."

Men hjälp från allmänheten kan bli svår att få, i varje fall genom övriga medias rapportering. GP anger polisens signalement, men inte uppgiften om att mannen är mörkhyad. Inte heller GT nämner detta.

– Det är oklart hur mycket som mannen har kommit över, men han lyckades fly från platsen med pengar, säger polisens presstalesperson Peter Adlersson till GT.

Ingen person ska ha skadats vid händelsen, som rubriceras som rån.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 81856587


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0