Epstein-härvan

Massiva tvivel på officiell dödsorsak

Publicerad 11 augusti 2019 kl 14.12

Utrikes. Efter att den pedofilåtalade bankiren Jeffrey Epstein hittats död i en häktescell i New York fylls nätet av skepsis mot den officiella dödsorsaken, som är självmord. Flera etablerade medier och USA:s president Donald Trump tillhör de som för fram andra teorier.

Dela artikeln

Den brittiska dagstidningen Daily Mail frågar sig i sin rubrik om händelsen varför övervakningen av bankiren drogs in just efter att en rad namn på flera mäktiga män blivit offentliggjorda i härvan, vilket skedde när en domstol släppte delar av en utredning mot Epstein dagen innan dödsfallet.

Även USA:s president Donald Trump uttrycker tvivel på den officiella förklaringen till dödsfallet. Komikern Terrence K. Williams lade under gårdagen upp ett videoklipp där han argumenterar för att Bill Clinton, som reste flera gånger med Epsteins pedofilflygplan "Lolita Express", skulle ligga bakom dödsfallet.

”Jeffrey Epstein hade information om Bill Clinton och nu är han död. Jag ser att #trumpbodycount trendar men vi vet vem som gjorde det här”, skriver han intill videoklippet och uppmanar de som inte var överraskade över dödsfallet att dela inlägget.

Donald Trump och ett stort antal andra personer har delat inlägget.

USA:s justitieminister Will Barr har gett både FBI och den amerikanska riksrevisionen i uppdrag att inleda varsin av varandra oberoende utredning av dödsfallet.

"Vi behöver svar, många svar", skriver den demokratiska kongressledamoten Alexandria Ocasio-Cortez på Twitter.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 899220743


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 899220744


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Henrik Vinges plan: Förvandla somalierna till SD-väljare

Somalierna kommer snart att bli svenskar, enligt partihöjdaren. Nu gäller det att sluta prata om utvisning så att SD kan få gettorösterna och "bli ett stort parti".0 

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Slog ihjäl Christan – riskerar kort nattklubbsförbud som straff för "lindriga våldet"

Danska åklagarens nya förslag.. Svenske småbarnpappans grovt kriminelle baneman ser ut att komma löjligt billigt undan.0 Plus

Trump jublar över att USA lämnar Irak – efter att ha startat eget "evighetskrig" mot grannlandet

Kallar insatsen "en mycket dyr utflykt till helvetet".. Samtidigt har hans eget anfallskrig mot Iran redan kostat biljonbelopp – utan någon ände i sikte.0 

Republikansk topp: Porta tyska politiker som vill förbjuda AFD

Beskedet från Anna Paulina Luna i USA:s kongress.. "Om ni förbjuder AFD kommer jag begära ett inreseförbud för er alla."0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus